Tým REWARD se opět schází!

Evropský projekt REWARD, který je zaměřen na podporu podnikání žen na venkově, pokračoval začátkem března dvoudenním setkáním v polském Krakově, v sídle hostitelské organizace CDR (Centrum Doradztwa Rolniczego). Partnerské zemědělské organizace z Belgie, České republiky, Francie, Polska, Slovinska a Španělska během prvního pracovního dne setkání zhodnotily stav realizace projektu a detailně prezentovaly jednotlivé případové studie – tedy úspěšně realizované podnikatelské aktivity žen na venkově v jednotlivých členských zemích. ASZ ČR ve spolupráci s INSTITUTEM INPRO vybrala pro případové studie Lucii Bošinovou z Ekofarmy Bošina (ASZ Náchodska), Hanu Hrubou z Vaněčkova statku (ASZ Příbram) a Vladimíru Křenkovou ze Stránského (Svaz chovatelů ovcí a koz). Zástupci partnerských organizací měli na celodenním jednání možnost osobně projednat vývoj, diseminaci a také plnění jednotlivých úkolů společného projektu REWARD.

Splněný sen – farma Zaczarowane Wzgórzez

Druhý den účastníci navštívili nedalekou farmu, kterou se před 15 lety rozhodly vybudovat dvě ženy a splnit si tak svůj sen. Agneiszka  Grochal – Gil a Basia Draus, dvě milovnice koní z Krakova, chtěly svůj budoucí život a práci propojit s přírodou, chovem koní a podnikáním na venkově. Jejich podnikatelskou vizí bylo poskytovat školící a ubytovací služby především pro děti – tedy školy,

školky, a rodiny s dětmi. Třicet kilometrů od Krakova našli překrásné místo na kopci s dechberoucím výhledem do okolní zvlněné krajiny podhůří polských Beskyd. Místo je tak nadchlo, že pozemky, na kterých byla pouze a jen tráva, bez zaváhání z vlastních úspor koupily. Ani název farmy nehledaly dlouho – nazvaly ji Čarokrásný vršek – a rozhodly se udělat z ní místo pro všechny milovníky přírody a zvířat, kteří hledají klid a odpočinek daleko od shonu velkoměsta.

Kde je cíl, tam je i cesta

Na holých, zatravněných pozemcích začaly doslova od nuly. Spolu s  rodinami a s  pomocí přátel začaly stavět první budovu, která byla zčásti určena pro jejich ubytování, a zčásti jako stáj pro koně, v té době měly pouze tři. Dnes jich ve výbězích můžete napočítat na padesát. Do podnikání vložily vlastní úspory, půjčily si peníze u přátel, nevyužily žádnou dotaci či státní peníze. Když se dnes zpětně dívají na celou situaci, vidí se jako nadšené a přesvědčené blázny, kteří byli okolí spíš pro smích. V místní hospodě na ně muži dokonce uzavírali sázky, za jak dlouho zbankrotují, pozemky prodají a vrátí se tam, odkud přišly. Kdyby zvažovaly na začátku všechny těžkosti a rizika, nikdy by se do projektu nepustily a dnes by pozemky byly jen pustým vrškem. Měly však jasný cíl, nadšení pro věc, pracovitost a nezlomnou vůli dotáhnout věci do konce. A také výborné mezilidské vztahy, kdy se jedna mohla zcela spolehnout na druhou a také na dobrou partu kamarádů, kteří o víkendech a ve svém vlastním volnu chodili zdarma pomáhat s budováním farmy svým kamarádkám. Dnes je asi taková nezištná výpomoc pro mnoho lidí nepředstavitelná. Postupně budovu dokončily a pořádaly zde různé akce. Chov koní rozšířily o veškerá hospodářská zvířata, která si můžete na statku představit a která už děti z města nemají možnost vidět, a to často ani na vesnicích. Ve venkovních výbězích jsou rozmanitá plemena slepic, která snášejí šťastná vejce, různý plemena hus, kachen, koz, ovcí a krocanů. Králíci obývají výběh s velikou rodinkou morčat a v těsném sousedství mají výběh vietnamská prasata. Nezapomněly ani na oslíky. Je to skutečná edukační Noemova archa. Farmě ale od počátku dominují koně všech možných plemen – např. irský tinker, shetlandský pony, slezský norik, hucul aj. Nyní pro ně nechávají majitelky zbudovat krytou jízdárnu, která tak rozšíří služby pro návštěvníky i v nepříznivém počasí. Každý kůň má své jméno a je také krátce představen na webových stránkách. Volně se zde prochází i třicetiletá klisna poníka, s výsadním postavením doyenky zdejší farmy. Všechna zvířata jsou kontaktní, zvyklá na člověka, a některá pozornost přímo vyžadují.

Vždy je prostor něco zlepšit

Před pěti lety se obě farmářky podívaly na své podnikání poněkud z jiné perspektivy – kam dál farmu posunout a směřovat. V aktivitách nepociťovaly žádnou potřebu zásadních změn, zato se pustily do modernizace původní nemovitosti. S pomocí architekta jí přebudovaly na dvoupodlažní ubytovací zařízení pro 40 osob, s vlastní školicí místností a prostornou prosluněnou restaurací v přízemí, kde vaří z lokálních ekologických produktů blízkých farem. Větší prostory jim otevřely možnost pořádat i školy v přírodě a letní tábory pro děti. Organizují také svatby v různém stylu maximálně do počtu 80 osob (v současné době je velmi in tzv. boho styl) a pořádají nově i akce pro firmy. Pečlivě si však vybírají, neberou všechny zakázky, které se nabízejí. Během roku na farmě zaměstnávají 15 – 20 lidí, podle množství práce a sezóny, především animátorů a instruktorů ježdění na koni pro děti, pomocné síly v kuchyni a ošetřovatele koní. Postupně se základní tým rozrostl o tři další kamarádky, které mají mezi sebou rozdělenou kuchyň, stáje, programy pro děti a další akce na farmě. Velmi si cení dobrých vztahů, které mezi sebou mají. Práci dělají rády a s nadšením, a mohou dnes říci, že se jim splnilo, co si předsevzaly, že si v podstatě žijí svůj sen. V roce 2014 získaly ocenění nejlepší vzdělávací farma v Malopolsku a v roce 2012 byly oceněny druhým místem mezi polskými farmami zaměřenými na agroturistiku.

Příští setkání účastníků projektu se uskuteční koncem října letošního roku v České republice, kdy hostitelskou organizací bude ASZ ČR.