SUFABU

O projektu

Succession in Family Businesses | Training Model for Sustainable Succession Process in Family Businesses

Problematika mezigenerační obměny v rodinných podnicích je téma, které hýbe hladinou podnikatelského prostředí MSP již několik posledních let. INSTITUT INPRO proto ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) připravil nový projekt mezinárodní spolupráce realizovaný v rámci programu ERASMUS+, zaměřený na pomoc s procesem předávání rodinných podniků z jedné generace na druhou. Projekt je nazvaný SUFABU: Nástupnictví v rodinných firmách | Školení pro dobré zvládnutí procesu generační obměny v rodinných podnicích (z originálu: „Succession in Family Businesses | Training Model for Sustainable Succession Process in Family Businesses“).

Projekt SUFABU se zaměřuje na podporu rodinných firem v oblasti nástupnictví a přípravy procesu generační obměny. Projekt je připraven ve spolupráci s partnery z Belgie, České republiky, Itálie, Norska, Španělska a Velké Británie – Skotska. Jeho cílem je vytvoření vzdělávacích materiálů, mikro-learningových videí pro rodinné podnikatele, které pomohou s přípravou a realizací procesu předání firmy další generaci, a sběr příkladů zahraniční praxe – inspirativních příběhů z rodinných podniků, které si tímto procesem již prošli. Na těchto příkladech bude ukázáno, jak si s procesem generační obměny poradili podniky v partnerských zemích, jakým způsobem se na mezigenerační obměnu připravovali a na co je dobré dát si pozor.

Projekt reaguje na současný stav neúspěšného předávání rodinných firem ve světě. Otázka nástupnictví je firmami často podceňována, což způsobuje, že pouhých 30 % rodinných firem v Evropě úspěšně zvládne firmu předat z první generace na druhou. Z průzkumu zaměřeného na otázku následnictví v rodinných firmách, který pro AMSP ČR zrealizovala v roce 2018 výzkumná agentura IPSOS, vyplývá, že pouhých 5 % českých rodinných podniků má připravený plán na předání rodinného podniku, 2/3 firem se potýkají s konflikty mezi zakladateli a nástupníky a pouze těsná nadpoloviční většina vlastníků ví, komu rodinnou firmu předat.

  • Realizační program: Erasmus+, Erasmus+, KA2 Strategické partnerství v oblasti vzdělávání dospělých

  • Číslo projektu: 2019‐1‐CZ01‐KA204‐061268

  • Období realizace projektu: 11/2019 – 10/2021

Navštivte stránky projektu

Partneři projektu

Projektové aktuality

Projekt SUFABU spouští webovky!

2 června, 2020|0 Comments

V rámci projektu SUFABU byla spuštěna projektová platforma obsahující tréninkové moduly pro malé a střední rodinné podnikatele. Na webových stránkách se reprezentanti rodinných firem mají možnost seznámit s projektem SUFABU a projektovým konsorciem, především

První mezinárodní jednání projektu SUFABU

16 října, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem První mezinárodní jednání projektu SUFABU

Začátkem tohoto týdne jsme v prostorách našich kanceláří ve spolupráci s AMSP ČR hostili v Praze úvodní zasedání nového dvouletého mezinárodního projektu s akronymem SUFABU: Succession in Family Businesses. Projekt je zaměřený na úspěšné

Máte v hlavě nápad na projekt, ale nevíte,
jak jej zrealizovat?

  • Ozvěte se nám